Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Kielcach

 

Kampania „Stop pijanym kierowcom”

W dniu 29 sierpnia 2023r. przedstawiciele Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Kielcach wraz z kielecką Policją wzięli udział w kontroli trzeźwości kierowców. W trakcie kontroli na zawartość alkoholu w organizmie zostało przebadanych kilkuset kierowców. Funkcjonariusze zatrzymali dwóch nietrzeźwych kierujących.

Kontrolowani kierowcy otrzymali ulotki informacyjne m.in.:
„Powrót bez promila”,
„ Piłeś/aś? Odłóż kluczyki!”,
„Jazda bez kaca. Kac a zwiększone ryzyko wypadku”,
„Trzeźwy? Skupiony oraz długopisy z  umieszczonym hasłem
„Jestem odpowiedzialnym kierowcą. Nie prowadzę po alkoholu”. 

Akcja była realizowana w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii.

W ramach Kampanii Policję wspierali: 
Radni Rady Miasta Kielce Joanna Winiarska i Marian Kubik oraz Iwona Czech i Małgorzata Lachowska. 

 

Szczegóły Kampanii w poniższym linku

https://www.kielce.eu/pl/aktualnosci/policjanci-sprawdzali-trzezwosc-kierowcow.html

 

 

Komisja kształtuje i realizuje politykę Gminy w zakresie profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych. Do szczególnych zadań Komisji należą:
 
  • zwiększenie dostępności różnorodnych form pomocy i terapii dla osób uzależnionych, jak i dla członków rodzin z problemem alkoholowym (współmałżonków, dzieci, rodziców),
  • wspieranie i rozwijanie różnorodnych form profilaktyki uzależnień, szczególnie wśród dzieci i młodzieży,
  • współpraca z różnorodnymi instytucjami i organizacjami pozarządowymi w zakresie profilaktyki uzależnień,
  • motywowanie i kierowanie do leczenia osób uzależnionych od alkoholu, pijących w sposób szkodliwy społecznie.
Obsługą administracyjno-finansową Komisji zajmuje się Świętokrzyskie Centrum Profilaktyki i Edukacji.
GKRPA: ul. Nowaka Jeziorańskiego 65, pok. 30
tel: 41/36-76-302 wewn. 23
mail: gkrpa@psychoterapia24.com
 
Do pobrania…

Pobierz WNIOSEK O LECZENIE


Rodzinny Festyn Profilaktyczny

W dniu 21.05.2023 w kieleckim Parku Miejskim odbył się  Rodzinny Festyn Profilaktyczny, który stanowił integralną część  Świętokrzyskich Dni Profilaktyki. W festynie, który został zorganizowany przez Referat  Promocji Zdrowia i Profilaktyki Urzędu Miasta Kielce, Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Świętokrzyskie Centrum Profilaktyki i Edukacji,  udział wzięło 11 podmiotów 
realizujących 
działania profilaktyczne. 

Honorowy patronat nad Festynem objął Prezydent Miasta Kielce, Pan  Bogdan Wenta.

Podczas festynu poruszane były tematy dotyczące szeroko rozumianej profilaktyki uzależnień. Dzieci i młodzież ze świetlic środowiskowych zaprezentowały na scenie swoje umiejętności. Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Kielcach,  Świętokrzyskie Centrum Profilaktyki i Edukacji w Kielcach oraz Stowarzyszenie „MONAR” miały swoje punkty konsultacyjne. Festyn skierowany był do mieszkańców Kielc, w szczególności do dzieci i młodzieży. Uczestnicy Festynu otrzymywali gadżety profilaktyczne i ulotki informacyjne.

Fotorelacja z festynu w galerii http://scpie.kielce.eu/galeria/


Kampania „Stop pijanym kierowcom”

W dniu 29.08.2022 od godz. 6.00 do 9.00 członkowie Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Kielcach wraz z Policją wzięli udział w porannej kontroli trzeźwości kierowców pod hasłem „Stop pijanym kierowcom”. Kontrola miała charakter prewencyjny i profilaktyczny.

Kontrolowani dziś kierowcy otrzymali ulotki informacyjne z następującymi hasłami: „Stop pijanym kierowcom”, „Zanim wsiądziesz do samochodu – Pomyśl!, Prowadzę? Nie Piję!”, „Bo kierowałem po alkoholu – Alkohol winny?, Trzeźwy? Skupiony? Wypoczęty”, „Jazda bez kaca” itp. oraz długopisy z hasłem „Jestem Odpowiedzialnym Kierowcą. NIE PROWADZĘ PO ALKOHOLU”.

Akcja była realizowana w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii. Wraz z Policją na drogach w celu promowania akcji stali: ks. Kamil Banasik, diecezjalny duszpasterz trzeźwości, Iwona Czech, Anna Dusza-Ciechanowska, Małgorzata Lachowska oraz radny Rady Miasta Kielce Marian Kubik.